20 listopada 2021

"Betonowa" ściana z zaprawy tynkarskiej DIY

Czasami każdy z nas potrzebuje jakieś zmiany. Niektórzy zmieniają fryzurę, niektórzy zmieniają dietę, swój styl życia, a ja najczęściej robię zmiany w czterech ścianach. Zniknęła więc z naszego salonu elegancka czarna tapeta z ornamentem, którą mogliście zobaczyć w poście o odnowie PRL-owskiego patyczaka,  na rzecz surowej ściany "z betonu". Przyznam szczerze, że długo zastanawiałam się nad tą zmianą i nie do końca byłam pewna czy efekt będzie mi się podobał. Przez kilka pierwszych dni wchodząc do pokoju za każdym razem czułam się jakbyśmy byli dalej w trakcie remontu.  Ścianka czeka jeszcze na wykończenie kilkoma drobnymi elementami dekoracyjnymi, a ja w ostateczności zdążyłam się już do niej przyzwyczaić. Jeśli podoba Wam się taki surowy, loftowy styl to zapraszam do lektury dzisiejszego posta, w którym pokrótce dowiedziecie się jak tanio i samodzielnie zrobić "betonową" ścianę.

betonowa ściana z zaprawy tynkarskiej

Do zrobienia "betonowej" ściany wykorzystaliśmy zwykłą zaprawę tynkarską do samodzielnego rozrobienia. Na 14m2 ściany zużyliśmy cały worek 25 kg zaprawy, nakładając ją od góry do dołu, przy użyciu pacy do wygładzania i pomimo zabezpieczenia przed zabrudzeniem wszelkich elementów w tym podłogi, to muszę przyznać, że niestety sprzątania po zaprawie wcale mało nie było.

jak zrobić ścianę z tynku

Zaprawa którą zakupiliśmy po całkowitym wyschnięciu miała lekko beżowy kolor, dlatego dodaliśmy do mieszkanki tynkarskiej czarnego barwnika do farb. Tynk schnie dość długo w zależności od grubości położonej na ścianie, a rozrobiona zaprawa tynkarska zmienia swój kolor wraz z jej wysychaniem, dlatego kolor tynków od razu po położeniu będzie się znacznie różnił od tego po całkowitym wyschnięciu. Warto więc zrobić najpierw próbę w mało widocznym miejscu.

jak zrobić betonową ścianę,

 

Podsumowując całkowity koszt  materiałów, jakie zużyliśmy jej wykonania ściany z a'la betonu to ok. 50 zł ( w tym paca do wygładzania, folia zabezpieczająca  przed zabrudzeniem, barwnik do farb, zaprawa tynkarska). Jest to odrobinę trudniejsza, ale znacznie tańsza opcja w porównaniu do gotowych dekoracyjnych zapraw betonowych, które są znacznie droższe.

 

loftowa ściana

jak zrobić ścianę z betonu

jak zrobić betonową ścianę

"Betonowa" ściana z zaprawy tynkarskiej DIY

2 komentarze:

  1. Świetny efekt, jestem zachwycona! Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję,miło to słyszeć, bo ja długo nie mogłam się przekonać :)

      Usuń